Kolik dostáváme z EU

Prý dostáváme z EU strašné peníze. Petr Čermák na Marigoldu ovšem píše:

Zkoušeli jste si tato data ověřit? V roce 2010 máme být 47,3 mld. v plusu. Není tam zahrnuto 25mld. transfer do MMF na podporu Řecka, 2,43 mld. na předsednictví EU, 6,7 mld. tříletá půjčka Irsku (s pravděpodobností hraničící s jistotou nebude včas splacena).

Dále vůbec není zahrnuto, že ty peníze nejsou využity efektivně. 10% z obdržené částky jde automaticky pro vládní a krajské úředníky (ti by jinak nebyli třeba) – z příjmu 84.4mld to dělá 8,44 mld., které bychom jinak neutratili a nemá cenu je započítávat do zisku. Zbývá tedy, že jsme v plusu 4,73 mld. – což je desetina uváděného!!

Tolik objektivní počty. Neuvádím subjektivní čísla, jako ztráta příjmů z hlediska ztráty suverenity, ztráty na zbytečně financovaných chodníčkách ve vesnicích, či sportovištích, která nemají do budoucna vyřešené financování. Každý si dále může udělat obrázek o tom, kolik peněz se utopilo v rámci nějakého lobby a uplácení. Mě z toho všeho vychází velice záporná bilance – tento názor ale nikomu nevnucuji.

Každý by si ale měl dát pozor na “naprosto objektivní a exaktní data”, když je po bližším zkoumání evidentní, že jsou 10 krát nadhodnocená.

My k tomu dodáváme, že zatímco příspěvky EU jdou z daní, které platí všichni, všichni!, dotace z Unie dostávají v rozporu s dobrými mravy jednotlivé firmy, které tak z kradených peněz získávají konkurenční výhodu.

Dalším velkým nákladem jsou náklady na provoz daných investic v dalších letech. Víte, to není tak, že si postavíte most, stadión nebo chodník, a už se o něj nemusíte starat. Všechno potřebuje další a další peníze.

Kapitolou samou pro sebe jsou pak náklady obětované příležitosti.

My v euroSEPTIKu se domníváme, že nejlevněji přijde všechny peníze z Brusele spálit.

Jako vždy doporučujeme web money-go-round.eu.

6 thoughts on “Kolik dostáváme z EU”

  1. Dobrý postřeh, jen škoda toho tvrzení ” My v euroSEPTIKu se domníváme, že nejlevněji přijde všechny peníze z Brusele spálit.”, které mi přijde trochu fanatické. Pochybuji ale, že by pan Čermák uvedl vše a myslím si, že není problém najít další objektivní výdaje přesahující ty cca 4.7 mld. Někde jsem četl, že některé daně pokryjí sotva náklady na jejich výběr. Můžeme také odhadovat, jaké náklady s sebou nesou některé regulace (i když se už dostáváme z objektivních čísel). A zřejmě by se dalo pokračovat.

  2. I kdybychom dostávali zpátky 4x víc a natrvalo tak se to nemůže vyplatit. Když mi na daních vezmou tisíc korun a pošlou do Bruselu odkud se vrátí 5000 a půjdou do nějakého projektu nebo jako dotace pro někoho tak co z toho mám já? Vydělal jsem snad já na tom 4 tisíce? Ne. Někdo vydělal 5000.
    Například člověk v projektu http://www.rybadomaci.cz/ který se za ně bude snažit stvořit kampaň aby mne přesvědčil o tom co mám jíst a co nemám.

  3. Řekněme, že 1000 Kč se z něčí práce pošle do Brusele, odtam se vrátí čtyřikrát více (na toho člověka připadne 4000 Kč) a to se použije z části i na něco, co by ten člověk využil a cenil by si toho za sebe, mám-li být velký optimista, na 100 Kč. Na první pohled tedy dostane 3000 Kč navíc, ale ty jsou využity tak neefektivně, že se to bude pro toho člověka jevit jako ztráta 900 Kč. Ty se rozpočátají jednak mezi úplatky a jednak mezi ušlé příležitosti (tzn. postaví se nějaká rozhledna jen kvůli dotacím na místě, kde bude mít malou hodnotu – místo toho se mohla postavit někde, odkud by bylo i někam vidět a hodnotu by měla vyšší). Tady si netroufám odhadovat poměr.

    Samozřejmě, čísla jsou smyšlená, ale tímto systémem může těžko řadový člověk zbohatnout. A to nezohledňuju fakt, že když někdo dostává víc (jakkoli neefektivně to využije), někdo jiný musí dostávat míň. Časem se klidně mohou poměry obrátit.

  4. Bolestivých je i těch cca 60 mld ročně, které nás stojí eurosměrnice o podpoře obnovitelných zdrojů energie (biopaliva, větrníky, soláry…).

  5. A kde je započítáno clo? Jestli se nemýlím, tak clo ze zboží, přicházejícího ze států mimo EU, jde celé do Bruselu. Pokud se mýlím, tak mne, prosím, opravte.

Comments are closed.